31 Mayıs 2011 Salı

İĞDENİN FAYDALARI  İĞDENİN FAYDALARI

Vatanı Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi olan iğde, zeytin büyüklüğünde meyveleri olan bir bitkidir. Fakat yurdumuzun karasal iklim iğde özellikleri taşıyan her bölgesinde yetiştirilmektedir. Yurdumuzda kültür bitkisi olarak ise kuş iğdesi adı verilen tür tüketilmektedir. Çoğumuzun severek tükettiği iğde, yurdumuzda fazla tüketilmeyen sağlık kaynağı bitkilerden.
Latince adı Elaeagnus angustifolia olan iğdenin meyveleri, sarı kahverengi arası bir renkte olup, çiçeklerinin güzel ve insanı rahatlatan kokusu bulunmaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, C vitamini açısından zengin bir gıdadır.

- Vücud kuvvetlendirici: İğde meyvelerei balla macun yapılıp yenir.
- İdrar Tutamama: İğde meyvesi yemek idrar tutamayanlara etkili olur.
- Bağırsak Bozukluğu: İğde meyvesi yenmeye devam edilir. İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
- Zihin Açıcı: İğde çiçeği koklamak zihni açar
- Kusma: İğde meyvesi yemek kusmayı ve mide bulantısını önler.
- Öksürük: İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
- Egzama: İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
– İğde İğde meyvesi kabızlık yapar. Telafisi: 1 çay bardağı sıcak bal şerbeti içilir. İlkbaharda açan iğde çiçekleri hertarafa kokusu dağılır. Meyvesi vitamin ve besin bakımından güçlüdür. Kışın çerez olarak iğdeyi deneyin. İçindekiler:Organik asitler, Vitaminler, Flovan Glikozidler, Uçan yağ, Tanen
ALINTI

Kendi tecrübem ile miğde ağrısına iyi geliyor böylece ilaç kullanmıyorum her şeyde olduğu gibi fazla tüketmeyelim bağırsak tembelliği yapıyor benden söylemesi...ayfersultan.

9 yorum:

Gülcan dedi ki...

bizim bahçemizde vardı ama sonra yok oldu. çok yerdim. bilgiler için teşekkürler.

MARİFETANE dedi ki...

s.a.ayfer abla, iğdenin bir faydasınıda ben yazayım tatbik edilmiştir..Böbreğinde bağırsaklarında taş olanlar iğde yi yedikden sonra çekirdeğini yıkayıp çay renginde olana kadar kaynatıp hergün bir bardak içerlerse taş kendiliğinden düşer.Eşim kullandı ve doktorların kırmamız lazım dedikleri taş bir hafta sonra düştü..Rabbimin ne güzel nimetleri var..Hepsi içinde sonsuz şükürler olsun..Hayırlı geceler ablam selametle..

ayfersultan yemek tarifleri ve hobiler 2 dedi ki...

Gülcanım,yerin musaitse tekrar dikilebilir faydası çok.

ayfersultan yemek tarifleri ve hobiler 2 dedi ki...

Haticem, böbreklere iyi geldiğini okumuştum taş düşürmeyi bilmiyordum öğrenmiş olduk sağol.

MARİFETANE dedi ki...

s.a.Ayfer ablam.Kandilin mübarek olsun, öpüyorum ellerinden bizleride unutma dualarında..

Fatoş Öztürk dedi ki...

Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mübarek olsun.En içten sevgilerimle..

CAHİDE dedi ki...

Selamun aleykum ablacım. Üç aylarımız mübarek olsun. Ablam ben iğdeyi o kadar severim ki, ama uzun zaman oldu yemeyeli.Demek bu kadar faydalıymış. Ellerin dert görmesin can ablam...

zeymuran dedi ki...

nasıl severım faydaları çok tadı da harika,tabı benı gıbı ığde sevenler için

sare dedi ki...

Merhaba. Ne kadar güzel iğde zamanı gelmiş. Çok severim.
Çok açıklayıcı olmuş, teşekkürler.
Sevgiler.