28 Mart 2010 Pazar

TÜRK KAHVESİ,NEDE OLSA 40 YIL HATIRI VAR1Günde 2 kahve' nin kolonkanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor.
Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Yapılan araştırmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması, bir başka dikkat çekici araştırma sonucu.Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akımı ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 - 7 saat sonra azalmaya başlıyor. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte fayda var. Çünkü aşırı kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluğa ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor. Ayrıca aşırı tüketim yüksek tansiyona da sebep olabilir.


Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandırarak, metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmıştır.
Kahvenin ayrıca depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.


Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırır. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Asıl yararı hayali genişletir, hafızaya güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği bir gerçektir. Şairler şiirlerini ya-zarlarken, yazarlar makalelerini hazırlarken, ressamlar tablolarını yaparlarken, kahve fincanları en yakın ve sempatik destekçileri olmuştur. Ünlü şair Eşref'in, hicviye yazmadan önce, iki çay dolusu kahve içtiği söylenir. Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları özetlersek diyebiliriz ki; Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici olarak ün yapmıştır.
Kararında içilen, yani günde 2 fincan Türk kahvesi sağlığa faydalıdır


Bu günlerde kahve merakım başladı hadi hayırlısı uzun zamandır içmiyordum çaya olan düşkünlüğümden.. belkide kahvenin enerji verdiğinden.. kahve üretiçilerin önünden geçerken kavrulmuş mis gibi kokusu varya anlatılmaz gidip taze,taze alıp evde mis gibi içmenin zevki başka ..hiç dalında görmemiştim kahveyi çok değişik geldi bana, cezbeden görüntüsü var koparıp yemek gibi tadı nasıldır kim bilir..evet türk kahvesinin faydası var Günde 2 kez içmek normal fazlasının zararlı olduğunu belirtiyor uzmanlar.. kahveyi pişirirken önce şeker ile kahveyi karıştırıp sonra suyunu eklerim dinlendirerek pişiririm bunuda rahmetli babamdan öğrenmiştim afiyet olsun..ayfersultan

1 yorum:

evatolyesi.com dedi ki...

Bizde annemle her gün mutlaka öğlen veya akşam bir türk kahvesi içeriz içmessek bir eksiklik hissediyorum. Tabi bu kadar faydalı olduğumu bilmiyordum şimdi daha bir zevkli içeceğim...